Чи гарантується захист від проявів дискримінації у сфері зайнятості населення?
Резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 18.12.2007 № A/RES/62/10 було встановлено відзначення 20 лютого Всесвітнього дня соціальної справедливості (відзначення розпочалось з 2009 року). Було зазначено, що соціальна справедливість є основоположним принципом благополучного існування. ООН підтримуються принципи соціальної справедливості, пропагуючи, серед іншого, рівність серед жінок та чоловіків. ООН сприяє забезпеченню соціальної справедливості, долаючи перешкоди, що виникли перед людьми через їхні відмінності, зокрема, по статі, віку (з інформації щодо започаткування всесвітнього дня – більш детально є можливість ознайомитись з цією інформацією в мережі Інтернет).
В Україні в цей день запроваджено відзначення Дня соціальної справедливості (Указ Президента України від 04.11.2011 № 1021/2011).
Виходячи з вищевикладеного, одним із елементів соціальної справедливості є забезпечення рівних прав жінок та чоловіків, недопущення дискримінації. Національними законодавчими актами визначено, що держава гарантує особі, у тому числі найманому працівнику, право на захист від будь-яких проявів дискримінації у сфері праці та зайнятості населення за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, членства у професійних спілках або інших об’єднаннях громадян, статі, віку, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками. До таких актів належить Конституція України, Кодекс законів про працю України, закони України “Про зайнятість населення”, “Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні”, “Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків”.
Питання протидії дискримінації у сфері праці та зайнятості є можливість умовно розділити на декілька напрямків:
загальні питання протидії дискримінації;
особливості формування рекламних оголошень про вакансії;
забезпечення гендерної рівності;
недопущення дискримінації щодо ВІЛ/СНІД-інфікованих на робочих місцях.
Примітка. У подальшому планується розміщення більш детальних інформацій з питань соціальної справедливості, у тому числі щодо недопущення дискримінації.
Кіровоградський обласний центр зайнятості