Злинська об'єднана територіальна громада

Кіровоградська область, Новоукраїнський район

Кліщовий бореліоз – небезпечна інфекція.

Дата: 30.04.2024 09:50
Кількість переглядів: 66

Щороку навесні із настанням тепла і пробудженням рослин активізуються іксодові кліщі. Вони з’являються вже при температурі +8°С. Кліщі небезпечні з квітня по листопад, а найбільш активні з квітня по червень та в серпні-вересні. Зустріти кліщів можна всюди: в лісі, парку, сквері та на газонах. Найчастіше вони сидять у траві та можуть нападати на людей та тварин в будь-якій стадії розвитку. 

За даними Міністерства охорони здоров’я України щорічно із покусами кліщів до медиків звертаються в середньому близько 20 тисяч людей.

        Кліщі можуть переносити збудників небезпечних захворювань людей і тварин. Одним із таких захворювань є хвороба Лайма (бореліоз). В останні роки бореліоз все частіше фіксується в Україні.       За весь 2023 рік до закладів охорони здоров’я в Кіровоградській області звернулись 810 пацієнтів з присмоктуванням кліщів. За даними державної установи «Кіровоградський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» за результатами проведених досліджень кліщів збудники кліщового бореліозу (хвороби Лайма) на початок квітня 2024 р. зафіксовано 82 звернення людей з присмоктуванням кліща, яких доставили до лабораторії особливо небезпечних інфекцій для дослідження. За минулий рік в лабораторії особливо небезпечних інфекцій було досліджені 1138 кліща, з них у 152 виявлено збудник Лайма-бореліоза, що складає 15,4%. В цьому році було досліджено 386 кліщів, із них – 70 інфіковані бореліями, - це складає 18,6%, тож хвороба Лайма має тенденцію до зростання.

        Бореліоз - це бактеріальна інфекція, збудники якої потрапляють у наш організм під час присмоктування кліща. Природні «господарі» збудника – гризуни, собаки, вівці, велика рогата худоба, набагато рідше окремі види птахів. Збудник разом із кров’ю тварини потрапляє в систему травлення кліща і при покусі кліщем людини разом зі слиною попадає в організм людини. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща. Протягом доби вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100%.

Інкубаційний період у людини 1-2 тижні, іноді до 30 днів. Захворювання розпочинається з грипоподібної стадії: лихоманки, підвищення температури тіла, головного болю, болю в м’язах, вираженої слабкості та стомлюваності.

2

 

Далі йде стадія мігруючої еритеми: на місці покусу кліща з’являється кільцева еритема 10-20 см. Пізніше приєднуються неврологічні симптоми в вигляді менінгіту та менінгоенцефаліту і кардіальні симптоми аж до перикардиту та міокардиту. При відсутності лікування через 6-12 місяців проявляються симптоми ураження суглобів.

Особливу небезпеку хвороба Лайма представляє для вагітних жінок, коли уражується плід, що може закінчитись навіть летальністю новонародженого.

Заходів специфічної профілактики бореліозу немає. При покусі кліщем слід щонайшвидше звернутися до лікаря-інфекціоніста. Особливе значення має виявлення хворих за ранніми клінічними ознаками та обов'язкова антибіотикотерапія, що дозволяє уникати важких пізніх ускладнень. Люди, які отримували відповідні антибіотики на ранніх стадіях хвороби Лайма, як правило, швидко і повністю одужують.

Увага! Ставити діагноз і ухвалювати рішення про лікування має тільки лікар!

Профілактика захворювання бореліозом полягає в виконанні заходів, направлених на попередження попадання кліщів на тіло людини.Як і від інших життєвих неприємностей, стовідсоткового методу захисту від кліщів не існує, але є способи, які значно знизять ризики. Це дотримання елементарних правил:

  1. Прикривайте шкіру одягом. Штани заправляйте в шкарпетки. Обов’язково одягніть кепку, панамку, косинку тощо. Вдягайте одяг світлих кольорів: так кліщів буде легше помітити.

  2. Збризніть одяг засобом, який відлякує комах (репелентом).

  3. Кожні 2 години прогулянки оглядайте себе, дітей і тварин, аби виявити кліщів. Особливо ретельно обстежуйте ділянки тіла, покриті волоссям.

  4. Намагайтесь ходити лише стежками. Місця для привалів на природі звільняйте від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м.

  5. Вдома перевірте речі, які зняли з себе та принесли з прогулянки (підстилки, сумки тощо).

Якщо кліщ все ж потрапив на тіло, видалити його повністю непросто, часто в тілі залишаються ніжки, вусики. Краще звернутися до найближчого травмпункту, де процедуру проведуть професійно. Якщо до лікувальної установи далеко і ви вирішили видалити кліща самостійно, то запам’ятайте, що видавлювати або виривати його категорично забороняється. Кліща потрібно викручувати за годинниковою стрілкою (повільно й акуратно), взявши пінцет або зробивши петлю з щільної нитки. Потім уражене місце слід обробити зеленкою або йодом. Перед процедурою та після неї потрібно ретельно вимити й продезінфікувати руки.

Не нехтуйте своїм здоров’ям! Хворобу Лайма легше попередити, ніж потім лікувати.

 

Новоукраїнське районне управління

Головного управління Держпродспоживслужби

в Кіровоградській області


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Результати опитування

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь